Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı

Konu markanızı sosyal medyada tanıtmaya gelince, hashtagler başarıya ulaşmada esastır. Etiketler doğru kullanıldığında konunuzla ilgilenen kişilerin yazdıklarınızı bulmalarına ve takipçilerinizin artmasına yardımcı olur.

Hashtag Nedir?

Hashtag, pound işareti “#” olarak da bilinen bir kelime veya anahtar kelime öbeğidir. Sosyal medyada yayınlanan bir yazı içinde, konunuzla ilgilenebilecek kişilerin bir anahtar kelime aradıklarında bulmaları için kullanılır. Gönderilerinize dikkat çekmek ve etkileşime teşvik etmek için yardımcı olur.

Hashtagler ilk kez ve başlarda yaygın olarak yalnızca Twitter’da kullanıldı; ancak akabinde Facebook, Instagram, LinkedIn, Google Plus ve Pinterest dahil diğer sosyal medya platformlarında da yaygınlaştı.

Hashtag Temelleri

  • Kullanılabilecek hashtag sayısı, hangi platformu kullandığınıza bağlıdır; ancak çoğu durumda, bir veya iki hashtag kullanımı daha etkili olmaktadır.
  • Tek bir etikette çok fazla kelime kullanmaya çalışmak yerine, hashtagleri kısa ve unutulmaz tutmak gerekir.
  • Çok akıllıca ya da sıra dışı olmamak gerekiyor. Kimsenin aramadığı bir etiket seçmek, pazarlamaya fayda sağlamaz.
  • Detaylı ve spesifik hashtag kullanmak, geniş veya genel olanlardan daha iyi sonuçlara ulaştırır. Geniş terimlerin aranması pek de olası değildir.
  • Her yazı üzerine hashtag zorlamak gereksizdir. Bunun yerine, yalnızca etkileşimi teşvik etme olasılığı yüksek olduğunda kullanılmalıdır.
  • Hashtagler yalnızca hedef kitlenin üyelerini çekmez, aynı zamanda rekabeti araştırmak için de kullanılabilir.
  • Bir hashtag kullanırken, #usinghashtags gibi boşluklar olmadan yazılır. Rakam içerebilir ancak sembol veya noktalama işareti içeremez. Etiket, sosyal medya yayının veya yorumun başına, ortasına veya sonuna yerleştirilebilir ve yazıların sosyal medya ağı tarafından indekslenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir