Yerel SEO Rehberi: Local SEO Nedir ?

Müşteriler EN’cidir! EN yakınlarındaki EN iyi ürün ve EN iyi hizmetleri ararlar!

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmenizi çevrimiçi pazarlamak için inanılmaz etkili bir yoldur. İşletmelerin, ürünlerini ve hizmetlerini çevrimiçi olarak aradıkları zaman yerel müşterilere tanıtmasına yardımcı olur. Bu, bazıları standart SEO’da uygulananlardan büyük ölçüde farklı olan çeşitli yöntemlerle elde edilir. Genel olarak bir konum içeren bu tür arama sorgusu için arama motorları, arayanın istediği şeyin işletme önerileri veya lokasyona dayalı listeler olduğunu anlar.

Yerel arama motoru optimizasyonu, yerel arama sonuçlarında bulunacak bir web sitesini optimize etmeye odaklanan bir SEO dalıdır. İçerik, sayfa içi optimizasyonlar ve hepsinin odaklanmış, yerelleştirilmiş bir niyet ile birleştirilmesi bu çabaların bir parçasıdır.

Yerel SEO, web sitenizi yerel bir izleyici kitlesi için daha iyi bir sıralamaya nasıl optimize edebileceğinizle ilgilidir. Bir web sitesi size tüm çevrimiçi dünyayı hedefleme fırsatı sunar. Ancak işiniz için hedef kitlenin aslında ofisinizde veya dükkanınızda bulunduğunuz şehir içinde veya yakınında olması durumunda, en azından bazı yerel SEO uygulamalarına ihtiyacınız olacaktır. Kısacası, kişilerin nerede bulunduğunu bilmeleri ve sizi çevrimdışı bulabilmeleri için web sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Google Yerel Algoritma Değişikliklerinin Gelişimi

Google’ın yerel arama algoritmasının geçerli yinelemesini şekillendiren bazı güncellemeler:

• 1 Mayıs 2007: Evrensel Arama
• 1 Nisan 2010: Google Rehber
• 27 Şubat 2012: Venedik Güncellemesi
• 4 Ekim 2012: Ağustos / Eylül 65-Pack Güncellemesi
• 20 Ağustos 2013: Hummingbird Güncellemesi
• 24 Temmuz 2014: Güvercin
• 22 Aralık 2014: Güvercin Açılımı
• 1 Eylül 2016: Possum

Web Sitesi ‘Yerelleştirme’

Web sitenizi ‘yerelleştirmek’, sitenize şehir, ilçe veya bölge adı dahil etmek demektir. Birkaç konuma sahip işletmeler için, bu, ayrı konumlar için ayrı sayfalar oluşturmayı içerebilir. Diğer taktikler arasında yerel topluluk etkinliklerine katılmayı ve sitede onlar hakkında makaleler ve bilgiler bulundurmayı gerektirir.

Atıf Yapısı

Sitenizin çevrimiçi işletme dizinlerinde bulunmasını sağlayın. Bu, yalnızca müşterilerin işinizi bulmalarına yardımcı olmakla kalmayacak, ayrıca şirketinizin adını, adresini, telefon numarasını ve web sitesi URL’sini alıntı sitelerinde belirtmek ve işletme dizinlerine fazladan bilgi eklemek, arama sıralamanızı iyileştirmeye de yardımcı olacaktır.

Google My Business Girişinizi Talep Etme

Google My Business sayfanızı talep etmek, işletmenizin yerel arama sonuçları ve Google Haritalar gibi önemli Google hizmetlerinde görüntülenmesine yardımcı olmak için atılmış önemli bir adımdır. GMB, sahip olduğunuz ilk çevrimiçi dizin olmalıdır.

İncelemeleri ve Derecelendirmeleri Yönetme

Orijinal, dürüst incelemeler, hem hizmetinizin kalitesini sergilemek hem de sitenizin ve hizmetinizin güvenilir ve faydalı olduğuna dair arama motorlarına sinyal göndermek için kritiktir. Alacağınız incelemelerin miktarı, incelemelerin genel kalitesi ve inceleme sitelerinin kendilerinin otoritesi, yerel arama sıralamaları için önemli faktörlerdir.

Kalite İle İlgili Geri Dönüşler

Kullanıcılar tarafından iyi bilinen web sitelerinden elde edilen geri bağlantılar, arama motorlarının sitenizi güvenilir bir bilgi kaynağı olarak tanımasına yardımcı olur ve yerel arama algoritmasının ‘öne çıkan’ yönünü artırır. Yerel gazetelerden, blog yazarlarından ve ticari birliklerden gelen linklerden ve alıntılardan elde edilenlerin tümü arama görünürlüğünüzü geliştirmenize yardımcı olabilir.

Yerel SEO İçin Web Sitenizi Optimize Etmenin 10 Yolu

1. Ana sayfanızı optimize edin.
2. Meta verilerinizi optimize edin.
3. Her ürün, hizmet ve konum için ayrı bir sayfa oluşturun.
4. Yerel işletme, organizasyon, ürün ve hizmet şemasını kullanın.
5. Google İşletmem (My Business) sayfasını alın.
6. Web sitenizdeki NAP atıflarını güncelleyin.
7. İşletmenizi yerel dizinlere ekleyin.
8. Sosyal medyanın gücünü kullanın.
9. Yorumlara öncelik verin.
10. En iyi ve en güncel SEO uygulamalarını kullanın.